Solar Street Light
Pioneers in the industry, we offer semi integrated solar street light, integrated led solar street light, solar street light pole, solar street lights, solar street light system and solar street light from India.
Semi Integrated Solar Street Light
Approx. Price: Rs 3,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Power Rating | 30 Watt |
| Certification | RoHS |
| Weight | 3-4kg |
| Light Color | D-Gray |
| Country of Origin | Made in India |
semi integrated solar street kight with inbuilt battery.
Additional Information:
- Item Code: GLSM30
- Production Capacity: 3000 per month
- Delivery Time: as per condition
- Packaging Details: 5 in one
Integrated Led Solar Street Light
Approx. Price: Rs 5,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Power Rating | 20 Watt |
| Certification | CE |
| Weight | 8 to 10 kg |
| Light Color | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
all in one solar street light is a combind light witch light battery and panel is in one frame
Additional Information:
- Item Code: AIO20
- Production Capacity: 3000
- Delivery Time: as per condition
- Packaging Details: as per condition
Approx. Price: Rs 1,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Material | Galvanized Iron |
Solar street light pole galvanized 1mm,1.2mm,1.4mm,1.6mm
Approx. Price: Rs 4,500 / SetGet Latest Price Product Details:
| Power | 12 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | S S Enterprises |
| Light Block Color | Pure White |
“SS Enterprises” is manufacturing LED Street Light, Solar LED Street Light, Solar Lantern, LED Buld etc.
Solar Street Light System
Approx. Price: Rs 2,390 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | S S Enterprises |
Keeping track with latest market trends we are devotedly engaged in offering a wide assortment of Solar Street Lighting System
Approx. Price: Rs 1,300 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| System Wattage | 12 W |
| Solar Panel Power | 75 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Autonomy | 1 Day |
| Operation Mode | Dusk To Dawn |
12w solar street light operated by lithium fero phosphate battery
50w to 100w solar flood light
Approx. Price: Rs 7,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power Rating | 100 Watt |
| Power | 60 Watt |
Solar flood light inbuilt battery“SS Enterprises” is manufacturing LED Street Light, Solar LED Street Light, Solar Lantern, LED Buld etc.
Solar Lighting
Approx. Price: Rs 6,500 / PieceGet Latest Price